DŹWIĘK MATERII | ARTzona | Rezydencja artystyczna

IMG_20191113_171809

Przekształcić obojętny materiał w formę obdarzoną jakościami zmysłowymi, ale w zakresie dźwiękowym. Uwolnić choć trochę od wdrożonych skojarzeń. Taki cel przyjmuje mój autorski projekt artystyczny Dźwięk Materii, możliwy dzięki konkursowi na rezydencję artystyczną w ARTzonie, realizowaną w ramach projektu Nowa Huta 70. Przestrzeń Uwolniona. Rezydencja ruszyła z początkiem listopada i potrwa do końca tego miesiąca.
Dziękuję za docenienie mojego projektu w jego założeniach i wyróżnienie go.
Już teraz zapraszam na finał rezydencji 29 listopada o godz. 19:00! A po drodze kilka wydarzeń w rezydencyjnym harmonogramie.

„Materia jest tworzywem, które się formuje”. Ten sentencjonalny komentarz Jerzego Wrońskiego do prac wystawionych przez Grupę Nowohucką w 1960 roku, nawiązując do destrukcyjno-konstrukcyjnego charakteru działań grupy, stanął u podstaw projektu rezydencji.  Niezmiernie zaciekawił mnie ładunek sensualny samej faktury obrazów Malarstwa Materii i rzeźb Mariana Kruczka, a w niej widoczność i odczuwalność procesów fizycznych, jakim poddane zostały materiały, aby stały się medium wrażeń estetycznych, o potężnym potencjale oddziaływania na osobiste przeżycia człowieka. Jest to doznanie bardzo sensoryczne. Muzyka jest doskonałym nośnikiem takich doznań, dlatego odczuwam potrzebę podjęcia próby uwolnienia materii, która już raz przeszła proces artystycznego „uwikłania”, by na nowo ją poznawać i z niej komponować. Tym samym postaram się zbudować rodzaj krajobrazu dźwiękowego Nowej Huty. Nie chodzi o jej krajobraz słyszalny nam w przestrzeni miejskiej, lecz o bardziej metaforyczne ujęcie. U podstaw pomysłu leży także sam fakt potraktowania materii jak elementarnego instrumentu muzycznego.

Czy Nowa Huta potrzebuje jako takiego uwolnienia rzeczywiście? Stereotypicznie kojarzona jest industrialnie. Jest to jednak skojarzenie właściwe, bo oznacza postęp człowieka, nowoczesność, aktualność.

Etapy:
„Uwolnienie materii”
Warsztaty dla mieszkańców Nowej Huty
Powstanie industrialnego multiinstrumentu
Kompozycja kameralna
Koncert

Harmonogram:
13 listopada, godz. 17:30-20:00: warsztat I
16 listopada, godz. 12-15: warsztat II
23 listopada, godz. 11-13: warsztat III
29 listopada, godz. 19: KONCERT

Przebieg wydarzenia finałowego:
godz. 19.00 // Wprowadzenie przy rzeźbie “Mała Kochanica” Mariana Kruczka // C2-Południe Cafe, budynek Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida,os. Górali 5
godz. 19.20 // spotkanie z przykładami Malarstwa Materii, Galeria Huta Sztuki, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
godz. 19.40 // koncert, ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4

IMG_20191113_173036.jpg

INFO o warsztatach  [link]
Podczas warsztatów skupimy się na zbadaniu technik gry na różnych materiach, przy równoczesnym odkrywaniu ich właściwości dźwiękowych tak, jakby technika ta tkwiła w samych materiałach. Będą to materiały takie jak minerały, metale, tworzywa sztuczne czy papier, i przeróżne przedmioty. Dźwięki zostaną nagrane by mogły potem, przetworzone, posłużyć jako warstwa elektroniczna kompozycji muzycznej.

** Rezydencje Artystyczne w ARTzonie realizowane są w ramach projektu NOWA HUTA 70. PRZESTRZEŃ UWOLNIONA. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ARTzona rezydencja ARTzona norwid nowahuta70

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s