Krakow Improvisers Orchestra

KIO

Krakow Improvisers Orchestra

is an ensamble dedicated to free and conducted improvisation. Orchestra’s music is created spontaneously, but the collective improvisation is controlled by the conductor using a set of signs and gestures.


Krakow Improvisers Orchestra to zespół improwizatorów zorientowany na free improvisation, wykonywanie improwizacji dyrygowanych i partytur graficznych.
Improwizacja dyrygowana (conduction) powstaje w oparciu o system znaków/sygnałów odnoszących się do podstawowych elementów muzycznych i sposobów komunikacji.
KIO to przestrzeń współpracy improwizujących muzyków z różnych środowisk, akademickich i nieakademickich, freejazzowych i eksperymentalnych.
Muzyka orkiestry powstaje intuicyjnie, ale zbiorową improwizację kontroluje dyrygent, komunikujący się z zespołem za pomocą systemu gestów.
Dyrygent może opracować własny system gestów, może przygotować strukturę utworu wcześniej, albo też improwizować w interakcji z zespołem; może wydzielać z orkiestry mniejsze sekcje, solistów; może narzucić określony puls i metrum albo w ogóle nie dawać wskazówek i pozwolić zespołowi grać zupełnie swobodnie – możliwości są właściwie nieograniczone.

FB Webpage

Marcin Bożek – waltornia/horn
Tomek Chołoniewski – perkusja/drums
Brianne Curran – skrzypce/violin
Marta Dramowicz-Wojtacka – fortepian/piano
Malwina Kołodziejczyk – saksofon tenorowy/tenor sax
Wiktor Krzak – fagot/bassoon
Sebastian Mac – gitara/guitar
Adam Nyk – głos/voice
Ernest Ogórek – kontrabas/double bass
Paulina Owczarek – dyrygowanie, saksofony/conducting, saxophones
Aleksander Wnuk – perkusja/percussion
Liliana Zieniawa – wibrafon/vibraphone