ISORHYTHMICAL COMPOSITIONS / KOMPOZYCJE IZORYTMICZNE 2021

This newly released album is a monographic compilation of Ryszard Lubieniecki’s Isorhythmical Compositions, recently recorded in 2020. I am happy to be a part of it, together with fantastic artists such as flutists Ewa Liebchen and Zofia Ilnicka, string player Jakub Wosik, and of course accordeonist/composer Ryszard Lubieniecki.
Mix by Kamil Kęska, artwork by Lena Czerniawska. Released by NaszeNagrania, 2021.

I intended to express extensively what I value and enjoy in this music the most, both as a performer and a listener. I just say, I really find it wonderfully organic and flowing. And I do not need to say anything more. I hope you enjoy Ryszard’s works as much as I do.

MORE INFO / LISTEN / BUY


Oto świeżo wydany album monograficzny z muzyką Ryszarda Lubienieckiego Kompozycje Izorytmiczne, nagrany niedawno w 2020 roku. Cieszę się, że mogę być jego częścią razem z fantastycznymi artystami, takimi jak flecistki Ewa Liebchen i Zofia Ilnicka, “smyczkowiec” Jakub Wosik i oczywiście akordeonista/kompozytor Ryszard Lubieniecki.
Mix: Kamil Kęska, grafika: Lena Czerniawska. Wydane przez NaszeNagrania, 2021.

Początkowo zamierzałem szeroko wyrazić co w tej muzyce cenię najbardziej, zarówno jako wykonawca, jak i słuchacz. Ale w zasadzie wystarczy mi to, jak bardzo jest ona dla mnie organiczna i płynna. Mam nadzieję, że Kompozycje izorytmiczne przypadną wam do gustu tak samo jak mnie.

WIĘCEJ INFO / ODSŁUCH / ZAKUP


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s